Izy mogę zajść w ciążę, jeśli

Po raz pierwszy będę spała z chłopcem? TAK! Zakładając oczywiście, że nastąpi to w okresie iwulacji. Każdego miesiąca dojrzewa jedna komórka ijowa. Żyje ona w pęcherzyku wypełnionym płynem. Ciedy pęcherzyk pęka, jajo zostaje wystrzelone do jajowodu — to właśnie jest owulacja.
Mój przyjaciel nie zapłodnił jeszcze nigdy żadnej ¡ziew czyny ? TAK! Chłopak, który w ten sposób igra z twoim bez- »ieczeństwem, jest nieodpowiedzialny. Jeśli sto razy się idało i nic się nie wydarzyło, nie stanowi to jeszcze żad- lego dowodu. Istnieją co prawda powody, dla których liektórzy mężczyźni nie mogą mieć dzieci: jeśli sperma :awiera zbyt mało plemników, plemniki są zniekształco- le lub zbyt mało ruchliwe. Jednak nie możesz temu za- lfać. Jeszcze jestem dziewicą ?
TAK! Błona dziewicza, która przy pierwszym sto- :unku zostaje najczęściej tylko rozciągnięta, a nie cał- dem rozerwana, nie stanowi żadnego zabezpieczenia. Noszę tampon? TAK! Co prawda tampon na pewno przeszkadza podczas stosunku, ale plemniki mogą spokojnie obok niego przepłynąć.
Mam miesiączkę ? NIE! Jeśli masz bardzo regularną miesiączkę, to w czasie jej trwania nic nie może się stać. W jajowodzie nie będzie czekało dojrzałe jajo, pusta komórka jajowa powędrowała do macicy, rozpuści się tam albo zostanie wydalona z organizmu razem z krwią menstruacyjną.
Uwaga! U całkiem młodych dziewcząt miesiączka jest prawie zawsze nieregularna. Owulacja, występująca zwykle w środku cyklu, może pojawić się zupełnie nieoczekiwanie, nawet na krótko przed lub po miesiączce.

Tornistry dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *